Gaz wykorzystywany do gaszenia pomieszczeń w budynkach – AZOT

2019-07-01

Gazy wykorzystywane do gaszenia pożarów w budynkach, w których nie można zastosować tradycyjnych form gaszenia pożarów takich jak woda, to najczęściej gazy obojętne, gazy w formie chlorowcopochodnych węglowodorów, a także dwutlenku węgla. Są to gazy spotykane bardzo często w instalacjach montowanych w serwerowniach, w biurach, w których znajdują się sprzęty elektroniczne oraz elektryczne, w bibliotekach, muzeach, wszędzie tam, gdzie zarówno pożar, jak również woda mogłaby narobić mnóstwo szkód, wpłynąć na mega straty, zarówno wobec zgromadzonych danych, jak również rzeczy istotnych dla firmy, urzędu, instytucji.

 

Jednym z gazów należących do grupy gazów obojętnych, nieszkodliwych dla środowiska będzie azot http://dekk.pl/dlaczego-gazy-obojetne-sa-najbezpieczniejsze-dla-ludzi.html. Jest to gaz charakteryzujący się tym, że nie przewodzi prądu, szybko gasi pożar, jak również idealnie nadaje się do wypełnienia instalacji stałych w budynkach.

 

Instalacje przeciwpożarowe a azot

Instalacje przeciwpożarowe spisują się doskonale w miejscach, w których nie można zastosować systemów wodnych, które gasiłyby pożary w nagłych sytuacjach. Jest mnóstwo miejsc, w których tradycyjna forma gaszenia pożaru nie będzie się sprawdzała. Są to przede wszystkim budynki i pomieszczenia, w których odnajdziemy sprzęty elektryczne, bazy danych w wersjach papierowych, jak również miejsca, do których mogłoby dojść do zwarcia elektrycznego podczas zastosowania wody zamiast odpowiedniego gazu. Azot jest gazem obojętnym, jaki nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Dlatego tego typu opcja sprawdza się najlepiej. Pomiędzy instalacjami gazowymi – przeciwpożarowymi istnieją różnice. Polegają one na sposobach, w jakich gaszony jest dzięki nim pożar, jak również to, w jaki sposób jest on przetrzymywany. AZOT należy do grupy gazów interferencyjnych, których zadaniem jest przede wszystkim zastąpienie powietrza gazem obojętnym, jaki ma wpływ na tłumienie pożaru, nawet w jego zalążku.

 

Redukcja tlenu w pomieszczeniach nawet do dwunastu procent

Za pomocą gazów obojętnych, w tym azotu można zastąpić powietrze w pomieszczeniu nawet do stężenia dwunastu procent, gdzie pożar jest w stanie się rozwinąć, jeśli we wnętrzu znajduje się przynajmniej piętnaście procent powietrza. Oczywiście w takim przypadku bardzo ważne jest także to, jaki materiał jest spalany we wnętrzu budynku. Jednak dzięki wspomnianemu systemowi, gdzie wykorzystywany jest gaz obojętny - azot nie ma szans rozwinąć się pożar. A co więcej gaz nie jest szkodliwy dla człowieka. Poza tym do grupy gazów obojętnych, oprócz azotu zaliczymy również, równie popularny argon, jak również mieszanki argonu z azotem oraz dodatkowo w mniejszym procencie z dwutlenkiem węgla albo samego azotu i argonu – po pięćdziesiąt procent każdy. Takimi gazami wypełniane są również klasyczne butle do gaszenia pożarów, które nie zawsze się sprawdzają ze względu na to, że potrzebny jest do ich obsługi człowiek, który musi na bieżąco kontrolować sytuację w serwerowniach i lokalach, gdzie potrzebna jest w razie czego szybka interwencja przeciwpożarowa.