Aparat kryształowy - czy warto?

2019-08-29

Aparaty na zęby są różne. Ich podstawowy podział aparaty ruchome i aparaty stałe. Te pierwsze najczęściej stosuje się u dzieci na zębach mlecznych, drugie zaś - na zębach stałych i u dorosłych, którzy borykają się z większymi wadami zgryzu. Wielu z nas nie decyduje się na aparat na zęby, bo od razu kojarzy nam się z metalową szczęką, która skutecznie niszczy estetykę naszego uśmiechu. Tymczasem ortodoncja już dawno znalazła na to rozwiązanie i proponuje aparaty estetyczne. Wśród nich absolutnym numerem jeden jest aparat kryształowy. Czy warto w niego zainwestować? Przeczytaj, jakie zalety i wady ma aparat kryształowy.

Aparat kryształowy - zalety

Głównym powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na aparat kryształowy, jest estetyka. Aparat kryształowy po prostu całkiem dobrze się prezentuje, zatem pacjent przez cały okres leczenia czuje się w nim naprawdę swobodnie. Wynika to także z faktu, że aparat kryształowy pozostaje niemal niewidoczny w jamie ustnej - dobrze dobrany do koloru zębów w zasadzie wcale nie rzuca się w oczy, przez co noszący go pacjenci nie wstydzą się uśmiechać i czują się komfortowo. Istotne z punktu widzenia estetyki jest również to, że aparat kryształowy nie ulega przebarwieniom. Jego zamki nie wymagają specjalnego zwracania uwagi na dietę czy wręcz ścisłego przestrzegania diety białej. Wymianie podlegają jedynie ligatury, które mogą się delikatnie odbarwiać, jak w przypadku wszystkich innych aparatów.

Warto jednak mówić także o tym, że wbrew pozorom aparat kryształowy jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne - aparaty estetyczne pod tym względem nie ustępują aparatom metalowym, przynajmniej nie aparat kryształowy. Dodatkowo, należy podkreślić, że aparat kryształowy ma zamki o gładkich konturach. To znacząco podnosi komfort noszenia - z pewnością potwierdzą to noszący go pacjenci.

Aparat kryształowy - wady

Aparat kryształowy z całą pewnością ma znacznie więcej zalet niż wad, jednak i o tych warto wspomnieć. W gruncie rzeczy jedyną prawdziwą jego wadą jest cena - musisz jednak wziąć pod uwagę to, że płacisz za komfort noszenia i komfort psychiczny, jeśli chcesz, by aparat na zęby był mało widoczny. Jakie jeszcze wady ma aparat kryształowy? W zasadzie takie sam, jak każdy inny:

  • musisz naprawdę pilnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej - aparat kryształowy bardzo silnie przylega do zębów, przez co mogą zalegać tam resztki pokarmów, a te prowadzą do powstawania próchnicy
  • aparat kryształowy wymaga stosowania odpowiednich środków do higieny - nici dentystycznych, specjalnych płynów i past do płukania i mycia oraz szczoteczek: te natomiast nie zawsze należą do tanich
  • nosząc aparat kryształowy, musisz uważać na twardość pokarmów